Uczniak

ARTYKUŁY ROK SZKOLNY 2022/2023

Cześć ! Witajcie  po długiej przerwie w  kolejnym wydaniu szkolnego „Uczniaka”, tym razem w formie elektronicznej. Na nowo będziemy prezentować w gazetce reportaże z wydarzeń szkolnych, informacje o rożnych osiągnięciach uczniów „dwunastki” jak i inne różne ciekawostki oraz krzyżówki czy rebusy, które mogą Was zaciekawić!  Zapraszamy do czytania!

Karolina Mucha 

SZKOLNA GAZETKA UCZNIAK

Uczniak to jest najlepszy wybór!

Od października 2002 r. w naszej szkole jest wydawana gazetka szkolna „Uczniak”. Ukazuje się co dwa miesiące, i opisuje szkolne życie „dwunastki”. Są w niej ciekawe wywiady, informacje o imprezach w naszej szkole, sprawozdania z wycieczek i oczywiście trochę rozrywki: horoskop owocowy, łamigłówki, dowcipy. Do każdego numeru dołączany jest mały upominek. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i jest bardzo chętnie przez nich czytana. Zespół redakcyjny tworzą uczniowie klas II – VI, a opiekunami są nauczyciele: mgr Artur Kaczmarczyk – redaktor naczelny, mgr Justyna Błaut, mgr Dagmara Czerwiec, mgr Magdalena Kania, mgr Halina Otrębska i mgr Beata Sroczyńska.

W I Dąbrowskim Przeglądzie Gazetek Szkolnych, w marcu 2004 r., „Uczniak” zajął I miejsce. Przedstawiciele naszej redakcji zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród. Otrzymaliśmy dyktafon, który wykorzystujemy przy przeprowadzaniu wywiadów do kolejnych numerów gazetki.

W marcu 2006 r. już po raz drugi zajęliśmy I miejsce w Dąbrowskim Konkursie Gazetek Szkolnych. Organizatorem przeglądu był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Dąbrowie Górniczej. Redakcja „Wiadomości Zagłębia” sprawowała patronat medialny nad konkursem.

Podczas ogłaszania wyników usłyszeliśmy wiele pochlebnych opinii na temat naszej gazetki. Jurorzy docenili zawartość merytoryczną poszczególnych numerów „Uczniaka”, poziom artykułów i oprawę graficzną.Podczas spotkania uczniowie mogli zadawać pytania redaktorom „Wiadomości Zagłębia”. Dzięki temu uzyskali wiele cennych wskazówek do swej dalszej pracy dziennikarskiej.Otrzymaliśmy dyplom uznania i nagrody książkowe. Najbardziej jednak ucieszyliśmy się z zaproszenia do redakcji „Wiadomości Zagłębia”.
W wyznaczonym terminie zjawiliśmy się tam wraz z laureatami konkursu w innych kategoriach wiekowych. Zwiedziliśmy redakcję, rozmawialiśmy z profesjonalnymi dziennikarzami, prześledziliśmy przebieg komputerowego łamania artykułów do tygodnika.”Wiadomości Zagłębia” w trzech kolejnych numerach pisały o „Uczniaku”. Najpierw ukazał się artykuł o Dąbrowskim Konkursie Gazetek Szkolnych i o naszym sukcesie. W następnym tygodniu wydrukowano artykuł napisany przez uczniów naszej szkoły: Patrycję Góralczyk, Tatianę Zawrzykraj, Michała Kuczaka. Mówił on o naszym pisemku – jego historii, dniu dzisiejszym, planach na przyszłość. Na łamach kolejnego numeru znalazł się artykuł naszego ucznia, Macieja Bargiela. Autor w dowcipny sposób pisał o złych stronach użytkowania komputerów. Sukces „Uczniaka” sprawił nam dużą satysfakcję i zachęcił do dalszego wysiłku na niwie dziennikarskiej. Dał nam również okazję do przemyślenia słabych stron naszego pisemka. Postaramy się wciąż podnosić poziom gazetki.

8 czerwca 2011r. – finał I Zagłębiowskiego Przeglądu Gazetek Szkolnych. „Uczniak” został wybrany przez jury, m.in. dziennikarkę „Wiadomości Zagłębia”, za najlepszą gazetkę regionu. Jakub Radomski z klasy III otrzymał nagrodę za najlepszy artykuł. Teraz możemy dumnie spoglądać na puchar znajdujący się w naszej szkole.

W 2012 r. minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru naszego pisemka. Z okazji jubileuszu „Uczniaka” od 22 do 26 października 2012r. w naszej szkole zorganizowano wiele ciekawych imprez: konkurs fotograficzny „ Szkoła w obiektywie”, konkurs literacki na wierszyk okolicznościowy, konkurs na najlepszy artykuł o dowolnej tematyce oraz konkurs na najciekawszą fryzurę. Ponadto Pan Dariusz Nowak i Pan Dariusz Kostecki przeprowadzili warsztaty fotograficzne dla starszych uczniów, a dla młodszych dzieci odbyły się warsztaty kalkograf. W ramach Tygodnia „Uczniaka” dziennikarze naszej gazetki zwiedzili redakcję oraz drukarnię „Gazety Wyborczej”, a następnie uczestniczyli (już w szkole) w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez Pana Piotra Purzyńskiego (redaktora „Gazety Wyborczej”). Podczas tych interesujących zajęć omawiali m. in. napisane przez siebie krótkie artykuły na temat: „Co Cię zaskoczyło podczas wizyty w redakcji Gazety Wyborczej?”. Klasa IV b udała się natomiast na wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, aby bez trudu redagować kącik regionalny. Przeprowadzono również quiz językowy. Uczniowie uczęszczający na świetlicę przygotowali wraz z opiekunami specjalne, w rozmiarze XL wydanie „Uczniaka”, w którym opisali wydarzenia z całego tygodnia. Podsumowaniem dziesięciolecia gazetki była uroczysta gala, która odbyła się 26 października 2012r. Przybyli na nią zaproszeni goście, rodzice oraz delegacje klas. Poznaliśmy dzieje „Uczniaka”, które odczytał Jakub Polko- uczeń klasy IVb. Dziewczęta z klasy II b i V b zaprezentowały ciekawe układy taneczne. Ponadto odbył się pokaz mody gazetowej, a uczniowie klas V przygotowali scenki z życia szkoły. Podsumowano konkursy i wręczono nagrody za najlepsze prace. Na koniec wniesiono wielki, kolorowy, papierowo – gazetowy tort, na którym nasz dziesięcioletni Uczniak- Jakub Polko zdmuchnął świeczki. To był bardzo udany jubileusz!

9 kwietnia 2013 roku odbyło się podsumowanie III Dąbrowskiego Konkursu Gazetek Szkolnych, zorganizowanego przez Gimnazjum nr 10. Patronat nad konkursem sprawował Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, w skład komisji wchodzili natomiast dziennikarze „Wiadomości Zagłębia”. Redaktor naczelna, pełniąca funkcję przewodniczącej komisji, zapoznała zespoły redakcyjne z werdyktem – I miejsce  dla „Uczniaka”. Przedstawiciele naszego szkolnego zespołu redakcyjnego odebrali z rąk pani Jadwigi Tobijańskiej, dyrektora Gimnazjum nr 10, nagrodę i dyplom. Gratulacje!!!

W październiku 2022r. minęło  już 20 lat od ukazania się pierwszego numeru szkolnej gazetki „Uczniak”. To wy uczniowie nadaliście tytuł naszemu czasopismu. Kolejne pokolenia uczniów systematycznie informowały szkolną społeczność o najważniejszych wydarzeniach, sukcesach i porażkach. Wydarzenia ostatnich dwóch lat – pandemia spowodowała, że nastąpiła przerwa w wydawaniu pisemka.  Po wielu latach ukazywania się w wersji papierowej zespół redakcyjny w składzie: mgr Artur Kaczmarczyk – redaktor naczelny, mgr Justyna Błaut, mgr Dagmara Czerwiec, mgr Bożena Gala, mgr Magdalena Kania, mgr Halina Otrębska i mgr Beata Sroczyńska postanowił iść z duchem czasu i prezentować najnowsze szkolne informacje  w formie elektronicznej. Nasz „Uczniak”  przeszedł  metamorfozę. Artykuły naszych „młodych mistrzów pióra” z klas II – VIII będą zebrane w pliki pdf. i pojawią się na stronie internetowej szkoły, w zakładce „Uczniak”, jako  kolejne numery  gazetki. Najciekawsze teksty będą również publikowane na ekranie telewizora (Elektroniczne wiadomości), przy głównym wejściu do szkoły. Rozpoznacie je po logo gazetki. Zapraszamy zainteresowanych uczniów do współpracy. Można pisać na temat ciekawych gier komputerowych, tworzyć krzyżówki i rebusy, opisywać ciekawe wyjścia i wycieczki, dzielić się przepisami kulinarnymi. Nasza szkoła tętni życiem, więc jest o czym pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *