Szkoła Patriotów

W NASZEJ SZKOLE REALIZUJEMY PROJEKT "SZKOŁA PATRIOTÓW"

6 kwietnia 2024 roku w Będzinie odbył się spacer historyczny śladami żydowskich miejsc pamięci. Po mieście oprowadzał pan Adam Szydłowski, znawca tematyki przedwojennej historii województwa śląskiego, badacza żydowskiej przeszłości Będzina i okolic. Podczas wycieczki można było zobaczyć m.in. zachowane ruiny domu wynajmowanego przez rodzinę Rutki Laskier, jej istniejący dom, zachowane miejsca świadczące o funkcjonowaniu społeczności żydowskiej- kuczki, domy modlitewne, charakterystyczne elementy budynków, miejsca związane z działalnością przedsiębiorców żydowskich. Finał spaceru miał miejsce na Placu Bohaterów Getta Będzińskiego, gdzie wysłuchano historii zagłady naszych sąsiadów.

Rozpoczęliśmy realizację projektu “Szkoła Patriotów”

W piątek 15.03.2024 r.  klasy: 7b i 7c przygotowały apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie recytowali wiersze poświęcone bohaterom tamtych czasów, wysłuchaliśmy audycji opracowanej przez IPN poświęconej Zdzisławowi Badosze oraz przygotowaliśmy apel poległych. W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmej. To była wzruszająca lekcja historii.