Szkoła Patriotów

W NASZEJ SZKOLE REALIZUJEMY PROJEKT "SZKOŁA PATRIOTÓW"

Miejski konkurs o regionie „Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach” rozstrzygnięty!!!

Nasi uczniowie wzięli udział w Miejskim Konkursie „Dąbrowa Górnicza w słowach i obrazach”. Przygotowali prace literackie, prezentacje multimedialne i prace plastyczne.

II miejsce w kategorii praca literacka otrzymała Karolina Mucha z kl. 7a. Następujący uczniowie otrzymali wyróżnienia w tym konkursie: Marta Jakubiec kl. 6c, Nikola Turkowicz kl. 6c, Dominika Szydlik kl. 6c, Julia Kowalska kl. 6c, Magdalena Kaczor kl. 6a,

Martyna Cieślik kl. 6a, Mateusz Rutkowski kl. 6a, Magdalena Chajduga-Tomasik kl. 6b.

Gratulujemy!!!!

„Detektywi historii na szlaku”- szkolny rajd po Gołonogu.

W tym roku szkolnym w ramach edukacji regionalnej i projektu „Szkoła Patriotów” poznawaliśmy nasze miasto i najbliższą okolicę. Klasy szóste uczestniczyły w grze terenowej po dzielnicy Gołonóg. W czasie tej zabawy, uczniowie musieli rozwiązać wiele zadań. Podsumowanie gry odbyło się przy Pomniku Żołnierza Zwycięzcy, który upamiętnia wszystkich walczących o niepodległość naszego kraju. Klasa 5 c odwiedziła Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz zobaczyła zabytki znajdujące się w centrum miasta.

Akcja „Żonkile 2024”

Włączyliśmy się do akcji Muzeum Żydów w Polinie, aby uczcić rocznicę wybuchu w Getcie Warszawskim. Będziemy pamiętać o ich   bohaterstwie   
i determinacji.

Uczciliśmy 230.rocznię wybuchu Powstania Kościuszkowskiego!!!

27.03.2024 r. w ramach projektu „Szkoła Patriotów” klasa 7b wraz z wychowawcą udała się na Wzgórze Gołonoskie, aby zapalić znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, przywódcy Powstania Kościuszkowskiego. W tym roku obchodziliśmy 230.rocznicę wybuchu tego powstania.

6 kwietnia 2024 roku w Będzinie odbył się spacer historyczny śladami żydowskich miejsc pamięci. Po mieście oprowadzał pan Adam Szydłowski, znawca tematyki przedwojennej historii województwa śląskiego, badacza żydowskiej przeszłości Będzina i okolic. Podczas wycieczki można było zobaczyć m.in. zachowane ruiny domu wynajmowanego przez rodzinę Rutki Laskier, jej istniejący dom, zachowane miejsca świadczące o funkcjonowaniu społeczności żydowskiej- kuczki, domy modlitewne, charakterystyczne elementy budynków, miejsca związane z działalnością przedsiębiorców żydowskich. Finał spaceru miał miejsce na Placu Bohaterów Getta Będzińskiego, gdzie wysłuchano historii zagłady naszych sąsiadów.

Rozpoczęliśmy realizację projektu “Szkoła Patriotów” 

W piątek 15.03.2024 r.  klasy: 7b i 7c przygotowały apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie recytowali wiersze poświęcone bohaterom tamtych czasów, wysłuchaliśmy audycji opracowanej przez IPN poświęconej Zdzisławowi Badosze oraz przygotowaliśmy apel poległych. W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmej. To była wzruszająca lekcja historii.