Uczniak

 

100_9250

Od października 2002 r. w naszej szkole jest wydawana gazetka szkolna “Uczniak”. Ukazuje się co dwa miesiące, i opisuje szkolne życie “dwunastki”. Są w niej ciekawe wywiady, informacje o imprezach w naszej szkole, sprawozdania z wycieczek i oczywiście trochę rozrywki: horoskop owocowy, łamigłówki, dowcipy. Do każdego numeru dołączany jest mały upominek. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i jest bardzo chętnie przez nich czytana. Zespół redakcyjny tworzą uczniowie klas II – VI, a opiekunami są nauczyciele: mgr Artur Kaczmarczyk – redaktor naczelny, mgr Justyna Błaut, mgr Dagmara Czerwiec, mgr Magdalena Kania, mgr Halina Otrębska i mgr Beata Sroczyńska.

W I Dąbrowskim Przeglądzie Gazetek Szkolnych, w marcu 2004 r., “Uczniak” zajął I miejsce. Przedstawiciele naszej redakcji zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród. Otrzymaliśmy dyktafon, który wykorzystujemy przy przeprowadzaniu wywiadów do kolejnych numerów gazetki.

W marcu 2006 r. już po raz drugi zajęliśmy I miejsce w Dąbrowskim Konkursie Gazetek Szkolnych. Organizatorem przeglądu był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Dąbrowie Górniczej. Redakcja “Wiadomości Zagłębia” sprawowała patronat medialny nad konkursem.

Podczas ogłaszania wyników usłyszeliśmy wiele pochlebnych opinii na temat naszej gazetki. Jurorzy docenili zawartość merytoryczną poszczególnych numerów “Uczniaka”, poziom artykułów i oprawę graficzną.Podczas spotkania uczniowie mogli zadawać pytania redaktorom “Wiadomości Zagłębia”. Dzięki temu uzyskali wiele cennych wskazówek do swej dalszej pracy dziennikarskiej.Otrzymaliśmy dyplom uznania i nagrody książkowe. Najbardziej jednak ucieszyliśmy się z zaproszenia do redakcji “Wiadomości Zagłębia”.
W wyznaczonym terminie zjawiliśmy się tam wraz z laureatami konkursu w innych kategoriach wiekowych. Zwiedziliśmy redakcję, rozmawialiśmy z profesjonalnymi dziennikarzami, prześledziliśmy przebieg komputerowego łamania artykułów do tygodnika.”Wiadomości Zagłębia” w trzech kolejnych numerach pisały o “Uczniaku”. Najpierw ukazał się artykuł o Dąbrowskim Konkursie Gazetek Szkolnych i o naszym sukcesie. W następnym tygodniu wydrukowano artykuł napisany przez uczniów naszej szkoły: Patrycję Góralczyk, Tatianę Zawrzykraj, Michała Kuczaka. Mówił on o naszym pisemku – jego historii, dniu dzisiejszym, planach na przyszłość. Na łamach kolejnego numeru znalazł się artykuł naszego ucznia, Macieja Bargiela. Autor w dowcipny sposób pisał o złych stronach użytkowania komputerów. Sukces “Uczniaka” sprawił nam dużą satysfakcję i zachęcił do dalszego wysiłku na niwie dziennikarskiej. Dał nam również okazję do przemyślenia słabych stron naszego pisemka. Postaramy się wciąż podnosić poziom gazetki.

8 czerwca 2011r. – finał I Zagłębiowskiego Przeglądu Gazetek Szkolnych. “Uczniak” został wybrany przez jury, m.in. dziennikarkę “Wiadomości Zagłębia”, za najlepszą gazetkę regionu. Jakub Radomski z klasy III otrzymał nagrodę za najlepszy artykuł. Teraz możemy dumnie spoglądać na puchar znajdujący się w naszej szkole.

W 2012 r. minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru naszego pisemka. Z okazji jubileuszu „Uczniaka” od 22 do 26 października 2012r. w naszej szkole zorganizowano wiele ciekawych imprez: konkurs fotograficzny „ Szkoła w obiektywie”, konkurs literacki na wierszyk okolicznościowy, konkurs na najlepszy artykuł o dowolnej tematyce oraz konkurs na najciekawszą fryzurę. Ponadto Pan Dariusz Nowak i Pan Dariusz Kostecki przeprowadzili warsztaty fotograficzne dla starszych uczniów, a dla młodszych dzieci odbyły się warsztaty kalkograf. W ramach Tygodnia „Uczniaka” dziennikarze naszej gazetki zwiedzili redakcję oraz drukarnię „Gazety Wyborczej”, a następnie uczestniczyli (już w szkole) w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez Pana Piotra Purzyńskiego (redaktora „Gazety Wyborczej”). Podczas tych interesujących zajęć omawiali m. in. napisane przez siebie krótkie artykuły na temat: „Co Cię zaskoczyło podczas wizyty w redakcji Gazety Wyborczej?”. Klasa IV b udała się natomiast na wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, aby bez trudu redagować kącik regionalny. Przeprowadzono również quiz językowy. Uczniowie uczęszczający na świetlicę przygotowali wraz z opiekunami specjalne, w rozmiarze XL wydanie „Uczniaka”, w którym opisali wydarzenia z całego tygodnia. Podsumowaniem dziesięciolecia gazetki była uroczysta gala, która odbyła się 26 października 2012r. Przybyli na nią zaproszeni goście, rodzice oraz delegacje klas. Poznaliśmy dzieje “Uczniaka”, które odczytał Jakub Polko- uczeń klasy IVb. Dziewczęta z klasy II b i V b zaprezentowały ciekawe układy taneczne. Ponadto odbył się pokaz mody gazetowej, a uczniowie klas V przygotowali scenki z życia szkoły. Podsumowano konkursy i wręczono nagrody za najlepsze prace. Na koniec wniesiono wielki, kolorowy, papierowo – gazetowy tort, na którym nasz dziesięcioletni Uczniak- Jakub Polko zdmuchnął świeczki. To był bardzo udany jubileusz!

9 kwietnia 2013 roku odbyło się podsumowanie III Dąbrowskiego Konkursu Gazetek Szkolnych, zorganizowanego przez Gimnazjum nr 10. Patronat nad konkursem sprawował Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, w skład komisji wchodzili natomiast dziennikarze „Wiadomości Zagłębia”. Redaktor naczelna, pełniąca funkcję przewodniczącej komisji, zapoznała zespoły redakcyjne z werdyktem – I miejsce  dla „Uczniaka”. Przedstawiciele naszego szkolnego zespołu redakcyjnego odebrali z rąk pani Jadwigi Tobijańskiej, dyrektora Gimnazjum nr 10, nagrodę i dyplom. Gratulacje!!!