Z pamiętnika młodego dziennikarza
Czy wiesz że…
Bielsko – Biała podwójna nazwa Bielsko-Biała powstała w wyniku połączenia dwóch osad jako jedno, miasto jest dopiero od 1951 roku. Mamy tu połączenie też dwóch regionów: śląskie Bielsko nazywane Małym Wiedniem oraz małopolską Białą, oddzielone od siebie graniczną rzeką Białą.Aż do II wojny światowej, cechą charakterystyczną zarówno Bielska, jak i Białej była wielonarodowość oraz wielowyznaniowość. Nazywane Małym Wiedniem
Obok siebie żyli Polacy, Niemcy, Czesi, Żydzi oraz Morawianie. To tam powstało Studio Filmów Rysunkowych i dzięki temu na ulicach mamy Bajkowe pomniki Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka, Bartolini herbu Zielona Pietruszka, Miś Kudłatek Karramba.Tutaj był produkowany był słynny Fiat 126p, przez wszystkich nazywany maluchem. Mamy tam również jedyny pomnik Marcina Lutra. Zamek Sułkowskich – dawna siedziba cieszyńskich Piastów do XVI wieku miała znaczenie obronne, pilnował drogi do Krakowa, jednak z czasem stała się w rezydencją szlachecką. Przez długie lata zamek należał do rodziny Sułkowskich (od 1752 aż do II wojny światowej), pierwszy Sułkowski kupił zamek za 600 tysięcy florenów obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego, które warto odwiedzić.
Czy wiesz że …
Aż 300 milionów dzieci na świecie nie ma możliwości chodzenia do szkoły,aż 170 milionów dzieci na świecie chodzi do pracy żeby pomóc swoim rodzicom czy mieć pieniądze na jedzenie.W wielu krajach w Afryce dziewczynki zamiast do szkoły chodzą wiele kilometrów po wodę.Poza tym w wielu krajach Afryki dziewczynki w ogóle nie mogą uczyć się w szkole bo im starszyzna plemienia zabrania.Ale są też takie kraje np w Azji gdzie dzieci zamiast się uczyć wypasają zwierzęta czy pomagają w swoich wioskach.Są miejsca gdzie nie ma ani jednej szkoły,ani jednego nauczyciela tylko dorośli,którzy ukończyli szkołę podstawową.Jeżdżą więc od wioski do wioski i uczą się podpisywać,liczyć i czytają im książki.
W Himalajach np.dzieci muszą iść ponad 5 km do szkoły nawet zimą gdzie temperatura spada do – 20 stopni. W Wietnamie uczą się 6 dni w tygodniu.W Finlandii w szkole chodzi się w skarpetach.W Irlandii lekcje zaczynają się od 9 i trwają 5 godzin.W Japonii dzieci muszą od 1 klasy sprzątać klasy,korytarze,łazienki w kilkuosobowych grupach.W Norwegii obowiązkowo uczą się jeździć na nartach i są dni gdy cały dzień uczą się na dworze.W Chinach mają obowiązkową drzemkę między 12 a 14.Na Islandii dzieci uczą się w szkole gotowania,zajęć praktycznych i nie mogą przynosić do szkoły słodyczy.W Katarze chodzą do szkoły od niedzieli do czwartku.W Czechach to 1 jest najlepszą oceną a 6 najgorszą.
W Anglii mają 3 semestry a po nich 2 tygodnie przerwy.W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oceny to litery – najgorsza F (czyli nasza 1) a A to nasza 6
Czy wiesz że…
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach ma długość 600 m. Jest to tylko kawałek wybudowanej w latach 1821 – 1834 Sztolni Głębokiej Fryderyk o długości 4,5 km. A najlepsze jest to, że nadal odprowadza wodę z podziemi do pobliskiej rzeki Dramy. Sztolnia Czarnego Pstrąga zwiedza się łodziami, na głębokości. kilkudziesięciu metrów. Trasa dla zwiedzających znajduje się między dwoma górniczymi szybami – Ewa i Sylwester. Zabytek wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czy wiesz że…
Każdy z nas chyba widział banknot 20 złotowy ale czy każdy wie,że rotunda na nim pochodzi właśnie z Cieszyna?!Miasto jest bardzo stare na początku XIII wieku otrzymało prawa miejskie, a od XIV było stolicą Księstwa Cieszyńskiego. Na początku rządzili nim Piastowie Cieszyńscy, a od XVII wieku Habsburgowie. Gdy znów pojawiliśmy się na mapach w 1920 roku został podzielony pomiędzy Polskę i wtedy jeszcze Czechosłowację. Od tego momentu mamy więc miasto Cieszyn leżące na prawym brzegu Olzy i Czeski Cieszyn po jej lewej stronie.
Na górze zamkowej mamy wieżę i zachowaną dawną kuchnię .W parku oprócz rotundy jest jeszcze armata i pałac myśliwski Habsburgów. Warto też odwiedzić studnię 3 braci którzy przy tej studni odpoczywali i tak się cieszyli że miasto Cieszyn założyli.