Koniec roku szkolnego, to czas podsumowań

Nauczyciele bibliotekarze realizowali szereg działań, przedsięwzięć, projektów, akcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przy okazji kształtowali właściwą postawę czytelniczą, promowali bibliotekę w środowisku szkolnym i lokalnym. Zachęcano również uczniów do udziału w konkursach. A oto rezultaty:

• Nagrodę specjalną za najlepiej napisane dyktando otrzymała Ewa z kl.8e w V Wojewódzkim Konkursie „Byki i byczki – czyli językowe potyczki”.
  • I miejsce Oliwia z kl.5d i II miejsce Ryszard z kl.6a w V Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Wokół Magicznego Drzewa”.
  • Tytuł Mistrza Polski – I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników Otrzymały: Alicja z kl.8a, Maja i Pola z kl.8c.

Działania biblioteczne:

W ramach obchodów Dnia Języka Polskiego uczniowie klas 1-8 mieli za zadanie wykonać plakat promujący czystość naszego ojczystego języka pod hasłem: „Nie traktuj języka jak śmietnika” oraz  przeprowadzono test ze znajomości zasad i reguł języka polskiego. Tytuł Mistrza Języka Polskiego otrzymała Julia z kl.5c i Ewa z kl.8e, a dyplom za wykonanie oryginalnego plakatu klasy 3a, 4b, 5d.

W ramach szkolnego projektu „Porażka to nie koniec świata” został przeprowadzony m.in. cykl zajęć biblioterapeutycznych „Jak uczyć się na błędach” w kl.1-3.

Podczas Sportowego Dnia Dziecka uczniowie klas 1-8 brali udział w „Bajkowych podchodach”, w których zadaniem uczestników było odnalezienie ukrytych na terenie szkoły literek i odszyfrowanie hasła „Czytać znaczy odkrywać”.

W ramach współpracy z MBP w Dąbrowie Górniczej z Filią nr 7 i Przedszkolem nr 14 uczniowie kl.6c i 5d przygotowali przedstawienie pt. „Kopciuszek” dla grupy 5-latków.

Panie: Bożena Gala, Justyna Błaut, Aleksandra Rok-Strzała zorganizowały i przeprowadziły V Miejski Konkurs Literacko – Plastyczny „Chce się żyć – razem możemy więcej”, w którym  uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie i wykonać ilustrację zgodną z tematem konkursu. I miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 30 – Magdalena B.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się również do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”, organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”, promującej ideę wspólnego czytania. Czytaliśmy wszędzie: każdy  swoją ulubioną książkę.

Tytuł Najlepszego Czytelnika Roku Szkolnego 2022/2023 otrzymały Maja z kl.2d i Lena z kl.7a, a najwięcej książek przeczytali uczniowie kl.2d i 5b.

Biblioteka wzbogaciła również swój księgozbiór o książki zakupione w ramach realizacji projektu „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – DĄBROWA  GÓRNICZA-MIASTO  NA  PRAWACH  POWIATU”.

W bibliotece zawsze coś się dzieje, dlatego też zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.