Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Chorzowie

Czy sto lat temu w szkole było ciekawiej niż teraz? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klas czwartych naszej szkoły w czasie wycieczki do Muzeum Etnograficznego w Chorzowie. Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i doświadczyć nauki w szkole sprzed stu lat. Zamiast tabletów i kolorowych długopisów dostaliśmy do rąk łupkowe tabliczki, na których pisało się rysikiem. Zaletą tego rozwiązania było to, że tekst można było zmazać i pisać od nowa. Potem było jeszcze trudniej – pisanie piórem maczanym w kałamarzu to niełatwe zadanie. Niektórzy z nas spróbowali nawet klęczenia na grochu – kary, jaką stosowali nauczyciele w dawnych, na szczęście minionych, czasach. Kolejnym wyzwaniem były warsztaty garncarskie. I tu sobie poradziliśmy świetnie, a spod naszych rąk wychodziły podstawki pod kubki, ptaszki, a nawet kopia posągu z Wysp Wielkanocnych! Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski i objedzeni wróciliśmy do naszej, nowoczesnej szkoły.