Projekty eTwinning

Mother's Day - Dzień Matki

Projekt polegał na wykazaniu różnic i podobieństw pomiędzy tradycjami Dnia Matki w różnych krajach. Każdy z partnerów musiał przygotować obrazy lub rysunki oraz kartki z tradycyjnymi życzeniami z okazji Dnia Matki. Później wszyscy wymienialiśmy się zdjęciami naszych uczniów i ich mam oraz własnoręcznie wykonanymi kartkami, aby każda szkoła mogła je otrzymać. Następnie szkoły przygotowały gazetki ścienne z kartami, aby cała społeczność szkolna mogła je zobaczyć. 

Uczestnicy projektu: Polska, Rumunia, Turcja, Włochy 

Realizacja projektu: 2009 r.

We do love animals - Kochamy zwierzęta

Projekt miał na celu zmiany w sposobie traktowania zwierząt. Chcieliśmy uświadomić społecznościom, aby bardziej dbać o te istoty. Coraz więcej psów i kotów jest porzucanych przez ludzi i pozostawianych na ulicach. Mamy nadzieję, że to się zmieni. 

Uczestnicy projektu: Polska, Rumunia, Turcja, Włochy 

Realizacja projektu: 2009 r.

European Traditions - Tradycje europejskie

Projekt służył poznaniu tradycji europejskich i uzyskaniu szerokiego poglądu na podobieństwa i różnice między krajami europejskimi, aby pomóc dzieciom lepiej zrozumieć kulturę innych krajów, ich tradycje i sposoby ich celebrowania. 

Uczestnicy projektu: Turcja, Litwa, Polska, Grecja Macedonia Północna, Rumunia, Włochy, Cypr 

 Realizacja: 2009/2010 

Blog of my city, my country and my world – Blog o moim mieście, moim kraju i o moim świecie

Główna idea tego projektu opierała się na podejściu ludzi różnych kultur i sposobów życia w kilku krajach: jakie problemy ich niepokoją, jak wykorzystują swój wolny czas, jak chcieliby zmienić swoje rodzinne miasto. Co myślą o przyjaźni, mówieniu innymi językami, odwiedzaniu innych krajów, poznawaniu innych kultur, jakie jedzenie, jaką muzykę, jakie ubrania, jakie zajęcia, jakie sporty lubią. 

Uczestnicy projektu: Turcja, Rumunia, Polska, Hiszpania, Portugalia, Macedonia Północna 

Realizacja: 2010/2011 

Just before Football Feast - Tuż przed Świętem Piłkarskim

Nasi uczniowie przygotowywali się do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, organizowanych w Polsce i Ukrainie. Przedstawiali drużyny piłkarskie, projektowali własne koszulki, szaliki, maskotki, układali piosenki dla swoich drużyn narodowych.  

Uczestnicy projektu: Polska, Portugalia, Hiszpania, Czechy, Chorwacja 

 Realizacja: maj, czerwiec 2012 r. 

 

Traditional food of our countries – Tradycyjne potrawy w naszych krajach

W trakcie realizacji tego projektu uczniowie zapoznali się z typowymi potrawami naszych partnerów. Porównywali zwyczaje i tradycje lub sposoby jedzenia. Wymieniali się wiedzą i przepisami kulinarnymi. 

Uczestnicy projektu: Polska, Włochy, Czechy, Rumunia, Bułgaria 

Realizacja:  2012/2013 

My Friend the Dog – Mój przyjaciel pies

Uczniowie prezentowali zdjęcia swoich czworonożnych przyjaciół i opisywali ich zwyczaje, ulubione jedzenie, zabawy, umiejętności oraz dzielili się wiedzą jak dbać o swojego psa. W podsumowaniu pisali dlaczego piesek jest ich przyjacielem. 

Uczestnicy projektu: Polska, Rumunia, Litwa, Grecja 

Realizacja: wrzesień 2013 r. 

« Say cheese » - Powiedz “ser”

Ser jest produktem, który zawsze towarzyszył ewolucji człowieka, od jego pojawienia się po dzień dzisiejszy, będąc elementem wspólnym wszystkich krajów UE. Reprezentuje ludzką kreatywność i dziedzictwo kulturowe różnych narodów Europy, może przyczynić się z jednej strony do zjednoczenia wszystkich, a po drugie, do docenienia różnorodności kulturowej, ilustrując europejskie motto „Razem w różnorodności”. Choć tak obecny w naszym codziennym życiu, okazuje się, że produkt ten jest wciąż bardzo nieznany i wydaje się zupełnie niezauważony. Celem projektu było odkrycie i poznanie niektórych aspektów związanych z tym produktem, w dobrym nastroju i dobrej zabawie. Poznawaliśmy gatunki sera z różnych krajów Europy, technologie ich produkcji, wymienialiśmy się przepisami na potrawy z użyciem sera, a na koniec tradycyjną pocztą każda grupa wysyłała do swoich partnerów paczki z serami, więc mogliśmy także spróbować tego przysmaku. My wysłaliśmy oczywiście góralskie oscypki. 

Uczestnicy projektu: Polska, Litwa, Włochy, Turcja, Węgry , Grecja, Estonia, Francja, Rumunia, Słowacja, Łotwa, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Chorwacja 

Realizacja:  2013/2014 

Happy Hands All Over The World (World Children's Day) - Szczęśliwe dłonie na całym świecie (Światowy Dzień Dziecka)

Celem projektu była promocja „Światowego Dnia Dziecka”, który przypada 20 listopada. Uczniowie zaprojektowali i wykonali swoją plakietkę, była to odrysowana dłoń na kartce papieru, na której uczniowie zapisywali swoje prawa. Papierowe dłonie zostały wycięte i umieszczone na planszy przedstawiającej kulę ziemską. 

Uczestnicy projektu: Polska, Hiszpania, Rumunia, Grecja 

Realizacja: październik 2013 r. 

 

Happy New Year – Szczęśliwego Nowego Roku

W tym projekcie dzieliliśmy się różnorodnością obchodów Nowego Roku w naszych domach. Naszym celem było uświadomienie uczniom, jak inne kultury świętują tę wyjątkową noc. Uczniowie dowiedzieli się, jakie potrawy jedzą inne narody i jakie uroczystości obchodzą w swoich krajach. Każdy uczestnik przygotowywał noworoczne kartki z życzeniami, które wysyłaliśmy do siebie. Następnie otrzymane kartki umieściliśmy na szkolnej wystawie. 

Uczestnicy projektu: Polska, Hiszpania, Francja Łotwa, Włochy 

Realizacja: listopad, grudzień 2014 r. 

A year in my life – Rok w moim życiu

W ciągu jednego roku uczniowie  dzielili się obchodami świąt, ważnych dni, uroczystościami z kalendarza danego kraju. Uczestnicy opisywali te  święta, jak są obchodzone, przybliżali tradycje z tym związane, stroje, potrawy i jakie znaczenie ma dla danego kraju lub osoby. 

 Uczestnicy projektu: Polska, Grecja, Rumunia, Turcja, Hiszpania, Słowacja, Czechy 

 Realizacja: 2015 r. 

Our school diary 2016 - Nasz pamiętnik szkolny 2016

Projekt miał na celu podzielenie się z partnerami wydarzeniami szkolnymi. Uczestnicy opisywali jakie uroczystości, święta, wycieczki, zawody sportowe odbywały się w szkole, czy klasie Na koniec został utworzony roczny dziennik oceniający wszystkie wykonane działania. 

Uczestnicy projektu: Polska, Hiszpania, Litwa, Ukraina, Finlandia, Turcja 

 Realizacja: 2016 r. 

The video bridge between schools - Most wideo pomiędzy szkołami

Uczestnicy przygotowywali prezentację wideo na temat swojej szkoły. Wymienialiśmy się materiałami z naszym partnerem. Po obejrzeniu filmów uczniowie mieli możliwość napisania odpowiedzi na pytania naszych partnerów. W ten sposób mogliśmy zobaczyć szkołę w Turcji, poznać zasady, tradycje tam panujące. 

Uczestnicy projektu: Polska, Turcja 

 Realizacja: 2017/2018 

What do you do in your spare time? – Co robisz w wolnym czasie?

Uczniowie opisywali jak spędzają swój czas wolny za pomocą zdjęć i filmów. W ten sposób każdy miał możliwość poznania nowych form wypoczynku, wymienienia  się pomysłami i podzielenia się swoimi zainteresowaniami oraz hobby. 

Uczestnicy projektu: Polska, Albania, Rumunia, Turcja, Włochy, Francja, Holandia 

 Realizacja: 2019 r. 

In One Sky 2C – Do zobaczenia w jednym niebie

Zmiany klimatyczne wpływają destrukcyjnie na wszystkie kraje świata. Dlatego wszyscy musimy działać. Celem projektu było uświadomienie naszym uczniom, że niedługo będą dorośli, będą mogli lepiej żyć w przyszłości, zdobywać niezbędne informacje i znajdować rozwiązania, aby pomóc naszej planecie.  Dzięki naszemu projektowi nasi uczniowie krytycznie spojrzą na zmiany klimatyczne zachodzące za sprawą nas wszystkich i nauczą się w jaki sposób chronić Ziemię. Zorganizowaliśmy wideokonferencję, aby się poznać, uczniowie mieli możliwość rozmawiania w języku angielskim. 

Uczestnicy projektu: Polska, Hiszpania, Rumunia, Finlandia, Słowacja, Turcja,  Litwa, Wielka Brytania 

Rozpoczęcie projektu: styczeń 2020 r. Niestety projekt nie został ukończony ze względu na pandemię.