Lekki tornister

W okresie od października do listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Lekki tornister”. Celem akcji było rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości. W ramach projektu szkoła otrzymała pakiet materiałów, na podstawie których przeprowadzono z uczniami lekcje. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę na temat zasad właściwego wyboru, noszenia, jak również pakowania swojego tornistra. (Bloki tematyczne: W szkolnym plecaku. Kto o zdrowie swoje dba, ten tornister lekki ma! – Co znajduje się w szkolnym plecaku? Zachowanie właściwej postawy w czasie siedzenia i chodzenia z tornistrem.)

Dzieci bardzo chętnie sprawdzały, co noszą w swoich tornistrach, ważyły je, poznały 8 zasad rozsądnego ucznia zawierających zalecenia dotyczące właściwego doboru tornistra / plecaka szkolnego. Tworzyły gazetki tematyczne, wykonali prace plastyczne, plakaty pt. „Lekki tornister” oraz dowiedzieli się o tym, jak ważne jest właściwe pakowanie plecaka oglądając prezentację na ten temat.

Zagadnienia przedstawione w projekcie realizowane były również podczas zajęć wychowania fizycznego. Uczniom bardzo podobały się ćwiczenia gimnastyczne wykonywane podczas przerw śródlekcyjnych. Wychowawcy przekazali rodzicom podczas zebrań wskazówki, co do wyboru plecaka i jego zawartości. Zagadnienia poruszane w projekcie „Lekki tornister” będą nadal realizowane podczas zajęć lekcyjnych w celu utrwalania właściwych postaw zdrowotnych.