Europejski Tydzień Mobilności

Harmonogram Europejskiego Tygodnia Mobilności w Dąbrowie Górniczej

PO PIERWSZE: ROWEREM

Nie ma lepszego sposobu na oszczędzanie zasobów naturalnych niż użytkowanie siły własnych mięśni do poruszania się ;). Dlatego w trakcie ETM 2023 w Dąbrowie Górniczej nie może zabraknąć wydarzeń „rowerowych”.

Spotkajmy się o godz. 13:40 na placu pod Pałacem Kultury Zagłębia. Stamtąd wyruszymy w 14-kilometrową trasę nad Pogorię III. Tam na rowerzystów czekać będzie przepyszna zalewajka. Trasa przejazdu została tak zaplanowana, żeby rowerzyści mogli zobaczyć z bliska nową infrastrukturę komunikacyjną: „obwodnicę”, centrum przesiadkowe i nowy układ komunikacyjny śródmieścia oraz ten w rejonie stacji kolejowej w Gołonogu.

• 16 września, g. 10:00-16:00 Gra miejska. Start: centrum przesiadkowe.

Aby umilić Wam czas przed i po Dąbrowskiej Masie Krytycznej, przygotowaliśmy dla Was specjalną „mobilnościową” grę miejską. Jej hasło przewodnie to „Wszystkie drogi prowadzą do centrum przesiadkowego”. O odpowiedni poziom emocji w trakcie zabawy zadbają aktorzy z Centrum Gier Furia. Udział w grze jest bezpłatny, a co więcej nie trzeba wcześniej się rejestrować. Zaczynamy 16 września o godzinie 10:00. Miejscem startu i zakończenia gry jest centrum przesiadkowe przy centralnym dworcu PKP. Uczestnicy będą mieli za zadanie odwiedzić na trasie gry sześć punktów i rozwiązać zadania z zakresu ekologicznych środków transportu. Pomiędzy punktami można przemieszczać się w dowolny sposób (CO OCZYWISTE! za wyjątkiem pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe).

W punktach gry będzie trzeba rozwiązać zadania związane z transportem. Na uczestników czekać będą m.in. kalambury, tor przeszkód i gra memory. Niektóre z zadań będą w wersji elektronicznej (po zeskanowaniu kodu qr), więc pamiętajcie o zabraniu smartfonów.

Gra nie ma limitów czasowych, także zapraszamy całe rodziny – od noworodków po seniorów. Na każdego uczestnika czekają ekonagrody.

• 17 wrześniaBIKE Atelier Maraton, CSLiW Pogoria 3, od g. 8:00 – otwarcie biura zawodów, od g. 11:30 – start wyścigów KIDO

W tym roku ponownie będzie można dołączyć do rywalizacji w ramach Bike Atelier MTB Maratonu. Fani kolarstwa górskiego spotkają się już 17 września. Start i meta będą zlokalizowane nad Pogorią III.

PO DRUGIE: HULAJNOGĄ, DESKOROLKĄ, PIESZO – WAŻNE, ŻEBY BEZPIECZNIE

• 18 wrześniag. 10:00-12:00 szkolenie z bezpieczeństwa na drodze oraz pokazy i symulatory dla dzieci z przedszkola nr 14 zorganizowane przez WORD – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej.g. 13:00-15:00 szkolenia i pokazy dla młodzieży ze szkoły podstawowej nr 12 w Miasteczku Rowerowym na Manhattanie.g. 15:00-17:00 – Miasteczko rowerowe na Manhattanie – ogólnodostępne szkolenia i pokazy dla mieszkańców – małych i dużych. Będzie się działo! Przed nami symulator dachowania, symulator jazdy skuterem i motorem, symulator przejścia dla pieszych (wirtualny korytarz, przez który przechodzą dzieci, gdy na ścianach wyświetlane są jadące samochody), pokaz udzielania pierwszej pomocy, pogadanka o bezpiecznej jeździe na hulajnodze elektrycznej. Uczestnicy pokazów otrzymają odblask
  • 19 wrześniag. 18:00- 20:00 – Pogoria Biega zaprasza na 7-km przebieżkę nowymi drogami Dąbrowy Górniczej. Start i meta pod PKZ (mapa trasy: https://connect.garmin.com/modern/course/187693183). Zbiórka o godz. 17:40 pod PKZ. Przed biegiem organizatorzy gwarantują wspólną rozgrzewkę przeprowadzoną przez członków stowarzyszenia.
  • 19 września g. 17:30 – KRS TKKF Triathlon DG – Rowerem po mieście – trening rowerowy. Przejazd ścieżkami rowerowymi, długość trasy ok. 17 km, czas przejazdu ok. 1 godziny. Tempo dostosowane do najwolniejszych uczestników. Istnieje również możliwość podziału na dwie lub trzy grupy jadące w różnym tempie. Miejsce zbiórki – Fabryka Pełna Życia. Rozgrzewkę i przejazd poprowadzą wspólnie członkowie klubu KRS TKKF TRIATHLON Dąbrowa Górnicza. Przejazd nowopowstałą infrastrukturą: ścieżkami rowerowymi oraz duktami leśnymi otaczającymi zbiorniki wodne Pogoria 2 i Pogoria 3, Pogoria 4 oraz Park Zielona. W czasie przejazdu, przed i po możecie porozmawiać o treningach rowerowych z członkami KRS Triathlon DG.
  • 20 września –Miasteczko Rowerowe na Manhattanie, g. 16:00-18:00 EXTREME LIVE FOR RIDE – warsztaty bezpiecznej jazdy na hulajnogach i deskorolce (ogólnodostępne, bezpłatne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku). Zamień samochód na deskorolkę lub hulajnogę i przekonaj się, że można szybko, sprawnie i bezpiecznie poruszać się w mieście bez samochodu! Pokażemy wam, jaki wybrać sprzęt i jakich zasad etyki trzymać się na drodze, żeby nie przeszkadzać innym. Na miejscu będą czekać instruktorzy: Olaf Żołna i Mateusz Małysa.
  • 21 wrześniag. 14:00 – Międzypokoleniowy spacer Plantami harcmistrza Piotrowskiego „Cieszmy się życiem – Akcja Integracja” – członkowie Stowarzyszenia „Razem w przyszłość”WIGOR – Dzienny Dom Seniora zapraszają wszystkich na barwny spacer plantami. Gwarantujemy mnóstwo dobrej energii i spotkań międzypokoleniowych. Zbiórka o godz. 13:35 na plantach od strony wejścia głównego na targowisko.
  • 22 września (Dzień bez Samochodu)o g. 16:59 ze stacji Dąbrowa Górnicza Sikorka (przez stację Dąbrowa Górnicza Ząbkowice) odjeżdża pociąg Kolei Śląskich w kierunku Dąbrowy Górniczej Centrum, do którego można będzie wsiąść za darmo ze specjalnym „Biletem na pociąg do kultury”. Posiadacze biletu nie tylko przejadą za darmo trasę do DG Centrum, ale także wezmą udział w zwiedzaniu Pałacu Kultury Zagłębia orazkuratorskim oprowadzeniu po wystawie „(bez)senność Sebastiana Monia”, co więcej, będą mogli wypić kawę w kawiarni PKZ i posłuchać, o zmianach w transporcie zbiorowym w mieście. Aby wsiąść do pociągu, wystarczy odebrać bezpłatny bilet, który od środy (13.09) będzie dostępny w Domu Kultury Ząbkowice lub w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucznawie.