Integracyjny Program Edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej”

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Zakończenie roku szkolnego według harmonogramu: 8.30 – Ia, Ib, IIa, IIIa IIIc, IVa, IVd, Va, VIa, VIIb, VIIc, VIId – w swoich salach 9.30 – Ic, Id,...

 
Rekrutacja uzupełniająca do klas I publicznych szkół podstawowych na rok szkolny 2022/2023

Rekrutacja uzupełniająca do klas I publicznych szkół podstawowych na rok szkolny 2022/2023

Szanowni Rodzice, Drodzy Opiekunowie, Rekrutacja uzupełniająca do klas I publicznych szkół podstawowych rozpocznie się 20 czerwca 2022r. o godzinie 8.00, Rekrutacja...

 
Wizyta Przedszkolaków

Wizyta Przedszkolaków

Dnia 7 czerwca 2022 r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości. Przyszły do nas dzieci z Przedszkola nr 14. Celem wizyty było poznanie szkoły, do której...

 
 

Integracyjny Program Edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej” to projekt w pierwszej kolejności, adresowany do najmłodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Na IPE MOON składa się cykl spotkań z niewidomymi i słabo widzącymi społecznikami, będącymi pracownikami Fundacji „Wygrajmy Razem”, którzy odwiedzają przedszkola i szkoły.

Naszą szkołę odwiedził pan Łukasz  Baruch, który współprowadzi Fundację „Wygrajmy Razem” wspierającą artystów niepełnosprawnych z całej Polski, a także jest pomysłodawcą programu „Miej Obraz Osoby Niewidomej”. W czasie pierwszego spotkania dzieci zdobyły wiedzę na temat funkcjonowania osób niewidomych i słabo widzących, a także dowiedziały się  jak można im pomagać. Wykonywały również różne zadania (poruszanie się z biała laską, nauka bycia przewodnikiem) w celu poznania świata „po niewidomemu”. Uczniowie przekonali się, że można zdobywać wiedzę nie widząc, ale potrzeba i do tego odpowiednich wypukłych map, książek, czy tabliczek do tworzenia wypukłych ilustracji, przydatnych do nauki takich przedmiotów jak matematyka. Na drugim spotkaniu uczniowie z 1 – 3 klas uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Kasieńkowe bajanie”. Pani Katarzyna Nowak opowiadała terapeutyczną bajkę, śpiewała i grała na gitarze, tym samym zachęcając dzieci do udziału we wspólnej zabawie. Uczniowie dowiedzieli się również, że świat osoby niewidomej od urodzenia, różni się od tego jakiego doświadczają ludzie widzący, którzy stracili wzrok w życiu dorosłym. Spotkania miały ogromną wartość edukacyjną, uczyły wrażliwości oraz otwierały serca i umysły na ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku.