Wirusochrona

W październiku uczniowie klas 1-3 już po raz drugi wzięli udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Wirusochrona”. Jest to akcja o charakterze profilaktycznym, wskazująca rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę). Przeprowadzona została w oparciu o materiały przygotowane przez  Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

W ramach akcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, wysłuchały informacji zawartych w książkach (“Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata” Marty Maruszczak), rozwiązywały wspólnie krzyżówkę. Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie rozmawiali na temat profilaktyki zdrowotnej (a zwłaszcza zasad przestrzegania higieny),  jak ważne jest zasłanianie nosa i ust, by uchronić siebie i innych przed zarażeniem, o roli szczepień ochronnych, prawidłowego odżywiania, ważnej roli aktywności fizycznej oraz bezpieczeństwa w czasie pandemii. Dzieci poznały sposoby walki z chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą kropelkową. Uczniowie kolorowali ilustracje, lepili z plasteliny oraz malowali ilustracje, jak wyobrażają sobie wirusa. Ponieważ akcja miała m.in. wyrabiać wśród dzieci nawyk dbania o higienę rąk, uczniowie wykonali wspólnie z rodzicami domowym sposobem mydła.

Akcja zakończyła się 15 października, gdy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. To dodatkowa okazja do tego, aby głośno mówić, jak ważne dla naszego życia i zdrowia są prawidłowe nawyki higieniczne. Dzieci wspólnie najpierw przypominały sobie jak prawidłowo myć ręce, omówiły sytuacje, w których koniecznie należy je umyć, następnie przygotowały wystawę plakatów związanych z koniecznością dbania o higienę rąk.

Samorząd Szkolny zorganizował również konkurs plastyczny pt. „Jak wyobrażasz sobie Wirusa?”