Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt i Muzeum Śląskiego

12 stycznia Szkolne Koło PCK (kl. 6c, 8c) oraz wolontariusze z klas 5a, 6b, 8a, 8d odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Uczniowie naszej szkoły przekazali dary i mieli możliwość przytulenia oraz pogłaskania szczeniaków. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda praca w schronisku oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami, przygotowanej przez koordynatora wolontariatu w schronisku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie zwiedziliśmy wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Dzięki wystawie poznaliśmy historię Górnego Śląska, dość trudną, ale pięknie opowiedzianą. Uczniowie mieli szansę poznać początki górnictwa i sylwetki osób ważnych dla regionu. Dowiedzieli się, jak istotny dla regionu okazał się przemysł, który zmienił losy tego miejsca w sposób odczuwalny do chwili obecnej, a także jak ważną rolę w kulturze śląska odgrywa dom, rodzina, kopalnia i zwyczaje tam obowiązujące. Najbardziej podobały się uczniom takie ekspozycje jak: zrekonstruowana rotunda w Cieszynie, mieszkanie na Nikiszowcu, maluch z tyskiej fabryki Fiata, który przewozi kontrabandę oraz blok z wielkiej płyty. Weszliśmy także do świata sztuki, odwiedzając Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej i Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej. Wizyta w Muzeum Śląskim była dla uczniów niezwykle interesującą lekcją regionalizmu i historii. Podsumowując, był to dzień pełen wrażeń, okazaliśmy pomoc bezdomnym zwierzętom i zainspirowało nas dziedzictwo Górnego Śląska.