„Wirusochrona”

Uczniowie klas 1-3 już po raz trzeci wzięli udział w Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej „Wirusochrona”. Do akcji przystąpili wszyscy uczniowie klas młodszych.

Inauguracja akcji przypadła na 15 października, gdy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest  systematyczne mycie rąk, szczególnie po czynnościach, które wykonujemy w ciagu dnia? Co to są drobnoustroje i dlaczego powinniśmy ich unikać? Uczniowie przypomnieli sobie, jak prawidłowo myć ręce stosując metodę „4 kroki mycia rąk” oraz wykonali piękne i pomysłowe plakaty na temat “higieny rąk”.

W ramach akcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, wysłuchały informacji zawartych w książkach, rozwiązywały wspólnie krzyżówkę. Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie rozmawiali na temat profilaktyki zdrowotnej (a zwłaszcza zasad przestrzegania higieny),  jak ważne jest zasłanianie nosa i ust, by uchronić siebie i innych przed zarażeniem, o roli szczepień ochronnych, prawidłowego odżywiania, ważnej roli aktywności fizycznej oraz bezpieczeństwa w czasie pandemii. Dzieci poznały sposoby walki z chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą kropelkową. Uczniowie kolorowali ilustracje, lepili z plasteliny oraz malowali ilustracje, jak wyobrażają sobie wirusa.

Dodatkowo uczniowie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej. Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadankę oraz  pokaz prawidłowego mycia zębów. Dzieci wykonały ciekawe plakaty dotyczące tej tematyki.

Podczas zajęć z dziećmi podkreślano, jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna i dostosowanie ubrań do warunków pogodowych oraz zdrowe odżywianie.

W listopadzie uczniowie klas młodszych zorganizowali wspólnie zdrowy i wartościowy posiłek.    Przygotowali kolorowe kanapki, do których przyrządzenia użyli zdrowych produktów. Podczas konsumpcji przy wspólnym stole, uczniowie zwracali uwagę na wartości odżywcze swoich zdrowych „przekąsek”.