Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

Tradycyjnie nauczyciele bibliotekarze w marcu przygotowali pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku pierwszoklasiści podczas uroczystości mieli okazję poznać legendy dotyczące naszego miasta, przedstawione w teatrzyku kukiełkowym. Dzieci obejrzały 3 spektakle: „Skąd się wzięła nazwa Dąbrowa Górnicza?”,  „Historia pustelnika Gołonoga”, „Fiołki królowej Jadwigi”.  Po przedstawieniu nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili krótki quiz związany z poznanymi przez uczniów legendami. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników.

Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali książki, podarowane szkole w ramach projektu „Mała książka- wielki człowiek”, zainicjowanego przez Instytut Książki. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

• „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Pierwszoklasistom bardzo podobały się książkowe nagrody-niespodzianki oraz teatrzyk kukiełkowy.