Akcje Szkolnego Klubu Wolontariusza

Świadoma wiosna 2024

W tym roku po raz pierwszy Szkolny Klub Wolontariusza włączył się w ogólnopolską kampanię edukacyjno- społeczną „Świadoma Wiosna”. Dlaczego taka nazwa?
 
21 marca i 2 kwietnia to dwie bardzo ważne daty każdej wiosny. Pierwszego dnia wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, zaś 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Przyjęło się, że w ramach akcji promującej wiedzę o Zespole Downa zakładamy dwie różne skarpetki.
Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowanie się z osobami z
Zespołem Downa oraz ich rodzinami. Zaś symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.
Uświadomienie, że osoby że spektrum, jak i osoby posiadające dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów, mają takie same prawa i potrzeby.
Należy im się szacunek i społeczna akceptacja. 
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, dla którzy nie pozostali obojętni i tak licznie włączyli się do naszej akcji.
 
 

Pomoc zwierzętom

Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny włączył się w aktywną pomoc potrzebującym zwierzętom. Zebraną karmę, środki chemiczne, ręczniki oraz zabawki przekazaliśmy Fundacji Sosnośląskie koty do adopcji KOTłownia. Dzięki wsparciu społeczności szkolnej łatwiej będzie nieść pomoc bezdomnym i chorym kotom.

kotlownia

Szlachetna Paczka

Po raz pierwszy przystąpiliśmy w tym roku do realizacji Szlachetnej Paczki. Był to wyjątkowy czas, gdy cała społeczność szkolna zjednoczyła się, by nasz podopieczny- pan Mariusz mógł poczuć, że są ludzie, którym jego los nie jest obojętny. I myślimy, że to się udało.

A tu kilka słów przekazanych nam po wręczeniu paczki podczas Weekendu Cudów:

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Pan Mariusz bardzo ucieszył się na widok wolontariuszy wnoszących paczki. Podczas wnoszenia kolejnych paczek do jego niewielkiego mieszkania, na twarzy pana Mariusza pojawiał się coraz większy uśmiech. Gdy wnieśliśmy wszystkie prezenty, pan Mariusz nie mógł uwierzyć, że to wszystko jest dla niego. Z lekką tremą zaczął otwierać pierwszą z nich. Gdy zobaczył wymarzone krzesło biurowe, usiadł z wrażenia i aż zaniemówił. Gdy po otwarciu kolejnej paczki jego oczom ukazała się brytfanka, brakło mu słów. Mężczyzna nie mógł uwierzyć, że nawet to jego marzenie zostało spełnione. Uśmiechowi i radości podczas spotkania nie było końca.

Słowo od Rodziny

Chciałbym podziękować za tak hojny prezent. Jestem wdzięczny i nie mogę uwierzyć, że ktoś zainteresował się moim losem.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań  i cech innych ludzi, a także ich samych.

Także nasza szkoła przyłączyła się do promowania postawy tolerancji.

Dzień Piżamy

Dzień Piżamy w szkole to szczególny czas, w którym solidaryzujemy się z dziećmi ciężko chorymi, dla których piżama to nieodłączna część każdego dnia. Uczymy się w ten sposób empatii, a także zwracamy uwagę na to, jak cennym darem jest zdrowie. Nasza szkoła również włączyła się w tę niecodzienną akcję, jednocześnie zbierając datki na rzecz budowy centrum rehabilitacji.

„Wyprawka dla żaka”

Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się zbiórka organizowana przez Szkolny Klub Wolontariusza pt. „Wyprawka dla żaka”. Nasi uczniowie wykazali się wielkim sercem, odpowiadając na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Pani dyrektor Izabella Tomanek przekazała zebrane przez społeczność szkolną artykuły papiernicze oraz chemiczne Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej przy ulicy Jasnej w Dąbrowie Górniczej.

Bardzo dziękujemy Wam za okazane serce.

„Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się nią dzieli…”

„Starszy Brat, Starsza Siostra”

Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpoczęliśmy od wznowienia akcji „Starszy Brat, Starsza Siostra”. Koordynatorami akcji zostały uczennice klas ósmych „c” i „e”- Bettina G. oraz Weronika Rz., które wzorowo wywiązały się z organizacji opieki nad najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Starsze koleżanki i koledzy nie tylko pomagali bezpiecznie i bezstresowo dotrzeć młodszym do swoich klas, ale także czuwali nad dobrym samopoczuciem pierwszoklasistów. Pokazali, że nasza „Dwunastka” to miejsce bezpieczne, w którym nie tylko zdobywa się wiedzę, ale także nawiązuje przyjaźnie.

Pomoc dla podopiecznych Domu Dziecka w Sarnowie

Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził w dniach 12.09- 26.09. 20022 zbiórkę przyborów szkolnych i chemii gospodarczej dla podopiecznych Domu Dziecka w Sarnowie. Zbieraliśmy zeszyty, kredki, pisaki, farby – jednym słowem wszystko, co może się przydać uczniom. Uczniowie naszej „Dwunastki” po raz kolejny okazali wielkie serca. Dziękujemy!

Mam Marzenie

W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Mam Marzenie, która polegała na zbiórce pluszowych misiów oraz przyborów szkolnych. Zebrane dary zostaną przekazane małym pacjentom oddziałów onkologii dziecięcej i umilą im pobyt w szpitalu oraz powrót do zdrowia.  Po raz kolejny społeczność szkolna okazała wieeeelkie serce, za co bardzo dziękujemy

Zbiórka żywności

Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził w dniach 09.11- 09.12.2022r zbiórkę żywności długoterminowej oraz środków higieny osobistej dla objętej wojną Ukrainy. Nie zapominamy o tych, którzy szczególnie teraz potrzebują naszej pomocy i wsparcia.

Tydzień Życzliwości

W dniach 21- 25.11. 2022r odbył się w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Uczniowie nie tylko mieli możliwość podzielenia się dobrym słowem, ale także zrobienia sobie zdjęć z przyjaciółmi w naszej „życzliwej” fotobudce. Do wspólnych działań włączyli się także wychowawcy oraz oczywiście szkolna świetlica. 

Rozsiewaj dobro jak konfetti

„Rozsiewaj dobro jak konfetti” – tym hasłem zachęcaliśmy dzieci i młodzież do zaangażowania się w działalność szkolnego klubu wolontariusza. To motto towarzyszyło nam także w szczególnym dniu osób niosących dobro- piątego grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza. Jak dobrze, że w naszej szkole nie brakuje osób o wielkim sercu…

Dąbrowska Paka Dobra

Społeczność szkolna po raz kolejny zaangażowała się w Dąbrowską Pakę Dobra, przekazując nie tylko produkty spożywcze potrzebne do przygotowania wieczerzy wigilijnej, ale także każdy z nas mógł zostać „słodkim bohaterem”- ofiarując potrzebującym dzieciom słodycze, by na ich twarzach mógł zagościć uśmiech w tym specjalnym czasie.

Pamiętamy o seniorach

W tym szczególnym, grudniowym, pełnym magii czasie pamiętaliśmy także o Seniorach- osobach często samotnych i opuszczonych. To dla nich nasi wolontariusze przygotowali świąteczne kartki, w których znalazły się ciepłe, płynące prosto z głębi serca życzenia.

Kartka zamiast kwiatka

Kartka zamiast kwiatka- to kolejna akcja, w którą włączyli się nasi wolontariusze- szczególnie ci młodsi. Tym razem nasze myśli i serca kierowały się do kobiet z Turcji, która mierzy się z ogromnym nieszczęściem- trzęsieniem ziemi. Mamy nadzieję, że nasze kartki, przekazane małym i dużym kobietom, choć na chwilę pomogą im zapomnieć o nieszczęściu, jakie dotknęło ich ojczyznę.

Zaświeć się na niebiesko i nie bądź zielony w temacie autyzmu!

W tym roku po raz kolejny okazaliśmy wsparcie i nasze zrozumienie osobom w spektrum autyzmu, przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie zapoznali się z gazetkami, które dotyczyły nie tylko problemów, na jakie napotykają się osoby w spektrum, ale przede wszystkim ukazujących, że mimo iż różnimy się, to wszyscy jesteśmy równi. Szczególnym akcentem był niebieski ubiór- zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Mistrz Tolerancji i Empatii

W miesiącu kwietniu odbyło się podsumowanie konkursu o tytuł Mistrza Tolerancji i Empatii. Do zmagań o ten piękny tytuł zgłosiło się aż 28 zespołów z klas 3-6. Wszyscy uczestnicy prezentowali wyrównany poziom wiedzy i umiejętności, wykazując się także niezwykłą kreatywnością i wrażliwością. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Oto najlepsi z najlepszych:

Amelia Caputa, Karolina Mucha, Antonni Ścibor, Zuzanna Kupyczuk, Nadia Szawarska, Paulina Liszaj, Mateusz Rutkowski, Michał Wisła, Adam Ciaś i Wojciech Zieliński. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w zmaganiach konkursowych w przyszłym roku!