Święto Szkoły

 

Prawa Dziecka

Prawa Dziecka

Prawo ma służyć człowiekowi, jest naszą podstawą funkcjonowania w społeczeństwie i tarczą ochronną. Dzieci posiadają szczególne prawa. Dziecko nie potrafi...

 
Wielkie Andrzejkowe Wróżenie

Wielkie Andrzejkowe Wróżenie

28 i 29 listopada w odbyło się WIELKIE ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE. Motywem przewodnim w tym roku były kolory i kwiaty. Uczennice i uczniowie klas III-VIII w kolorowych...

 
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Kierownik świetlicy wraz z wychowawcami  świetlicy zapraszają uczniów i ich opiekunów na coroczne Warsztaty Bożonarodzeniowe, które odbędą się 12 grudnia...

 
 

Jak co roku, począwszy od 1919 roku, obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji 3 Maja. Uczciliśmy je przedstawieniem przygotowanym przez uczniów klasy 1e, 2c i 4a pod kierunkiem pani Joanny Bielas i pani Edyty Hofman.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i wierszy o Święcie Szkoły w wykonaniu Nadii Bernackiej, Bianki Beszterdy, Aleksandry Jastrzębskiej i Sandry Janiec. Do postaci patrona naszej szkoły – Stanisława Staszica, jednego z współtwórców tej ważnej dla kraju ustawy nawiązała Oliwia Nowak z klasy 4a, prezentując tekst  napisany wspólnie z koleżankami – Julią Wiltos i Alicją Wróbel.

Stanisław Staszic

Kto to jest Staszic?

Psycholog? Lekarz? Barista?

Nie wiesz? Przecież to jest rzecz oczywista!

Dla Polaków zrobił tyle, a urodził się w małym mieście, w Pile.

Nowego bohatera Polska otrzymała 1755 roku, 6 listopada.

Od dziecka Bogu służył, jego łaski nigdy nie nadużył .

Dorastał, aż dorósł (co się prawie nigdy nie zdarza)

Do wielkiego polityka, przyrodnika i pisarza.

Podróżował po Polsce w poszukiwaniu spokoju,

Lecz wrócił do Warszawy, do własnego ,,pokoju”.

Kiedy 36 lat miał (po części) dzięki niemu cud się stał,

Konstytucja powstała ta wszystkim znana, 3 Maja.

Życie miał szczęśliwie i radosne.

Zmarł 20 stycznia 1826 roku,

Ukochany naród nie mógł znieść jego grobu widoku.

Więc na pytanie: Kim był?

Odpowiem z prostotą: Był mądrą, szlachetną osobą.

Następnie aktorzy „przenieśli” nas do Warszawy. Przewodnik (w tej roli Filip Adamczewski i Kamil Chachurski) oprowadzał wycieczkę (Zuzanna Jagodzińska, Natalia Kurnyta, Wiktoria Panasz, Hanna Szrek) po Zamku Królewskim i opowiadał legendę związaną z Konstytucją 3 Maja.  Kiedy nierozważna Hania dotknęła księgi wszystko się zaczęło … na scenę wstąpił duch króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (Filip Bański i Oskar Rosikoń), dzięki któremu dowiedzieliśmy się w jakiej sytuacji znajdowała się Polska u schyłku XVIII wieku. W kolejnej odsłonie władcy Austrii, Prus i Rosji (Łukasz Swaciński, Aleksander Gibas  i Zofia Cichecka) zaproponowali królowi  ,, pomoc w rządzeniu’’ … no i cóż, tak właśnie doszło do I rozbioru Polski. Jednak Stanisław August Poniatowski również wykazał się sprytem i nakazał zwołać radę (Stanisław Małachowski – Kamil Tutak, Hugo Kołłątaj – Bartosz Kuchniak, Stanisław Staszic – Jakub Wojdała), by ustanowić  ustawę regulującą prawa i obowiązki obywatelskie. Uchwalenie jej trwało aż 4 lata do 3 V 1791. Na cześć tego dnia nazwano ją Konstytucją  3 Maja. Części przedstawienia połączone były opowiadaniem historii przez narratorów – Aleksandrę Bączek i Polę Litewkę oraz przeplatane pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego, przygotowanego przez panią Anitę Król.

Na naszą wyobraźnię  oddziaływały także stroje aktorów nawiązujące do tamtych czasów, piękne dekoracje i wprowadzająca nas w szczególny uroczysty nastrój, muzyka.