„Dąbrowski Kufer Skarbów”

 

Witajcie wakacje

Witajcie wakacje

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się 19 czerwca w trzech grupach. Nauczyciele nie szczędzili trudu, by wszystko dopiąć na przysłowiowy guzik. Programy...

 
Komers 2019

Komers 2019

 Dnia 8 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbył się komers, który zorganizowali rodzice uczniów klas ósmych. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor,  życząc...

 

Wykaz szkół dla absolwentów szkół podstawowych w województwie śląskim

Informujemy uczniów kl. VIII szkół podstawowych, że wykaz szkół został zamieszczony na stronie http://bip.kuratorium.katowice.pl/index.php/ogloszenia-bip/ogloszenia-inne/wykaz-szkol-ponadgimnazjalnych-w-wojewodztwie-slaskim/ .

 
 

Pusta księga legend, z której zniknęły postaci, bo nikt o nich już nie czyta – to początek historii, od której rozpoczyna się projekt Stowarzyszenia Civitas p.n. „Dąbrowski Kufer Skarbów”. Biorą w nim udział uczniowie dąbrowskich szkół podstawowych: SP nr 5, SP nr 12, SP nr 30.  Podczas  warsztatów prowadzonych metodą dramy dzieci tworzą własne wersje  legend poznając  charakterystyczne dla regionu elementy. Przewodniczką  jest sympatyczna, nieco ekscentryczna czarownica, która udziela niezbędnych wskazówek potrzebnych do  dalszych wędrówek , odszukiwania kolejnych postaci  i  skarbów.  Jest więc wymyślony i stworzony  przez dzieci  wspólny klucz, który otwiera podziemia kopalni. Dzięki przedmiotom i zapiskom znalezionym w starej skrzyni uczestnicy rekonstruują legendę  o  Skarbniku. Uruchomiona wyobraźnia pozwala im stworzyć galerię malowanych węglem portretów tajemniczego dobrego ducha kopalni. Dzięki kolejnym wytycznym czarownicy i wykonywanym po drodze zadaniom udaje się zdobyć mapę dalszej wędrówki.   Do kufra skarbów dzieci dorzucają   stare , zanikające już zawody, przedstawiając wykonywane czynności w postaci stop-klatki.   Dowiadują się  co robił np. rymarz, co to kuźnia i że kiedyś zielarz pełnił funkcję lekarza. Podczas ostatniego  etapu wędrówki w poszukiwaniu  postaci z  legend dzieci tworzyć będą barwne elementy strojów regionalnych. Na zakończenie  projektu odbędzie się całodniowa impreza plenerowa: rodzinny Festiwal Tradycji i Folkloru, do udziału w którym zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy naszego miasta. W programie znajdą się m.in. warsztaty tworzenia postaci z legend,  gry integrujące rodziny, studio bajkowej charakteryzacji twarzy. W klimacie  integracji międzypokoleniowej, starsi: rodzice, dziadkowie, wspólnie z prowadzącymi animatorami przypominać będą  gry i zabawy, w które bawili się jako dzieci, a które dziś są już mało lub w ogóle nieznane.  Wspólnie  zapełniać będziemy „Dąbrowski Kufer Skarbów”.

 Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.