BIBLIOTECZNE CIEKAWOSTKI cz. 2

BIBLIOTECZNE CIEKAWOSTKI cz. 2

Biblioteka jako instytucja kultury gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych.
Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. W Polsce biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Zbiory biblioteczne to nie tylko książki, czasopisma, ale także mapy, plany, płyty, taśmy, audiobooki itp.
Przekazy źródłowe informują o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). W okresie helleńskim niektóre z bibliotek posiadały już charakter publiczny. Natomiast w średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne, a następnie uniwersyteckie. Podstawową ich funkcją było gromadzenie ksiąg, jak również ich wytwarzanie.
Gwałtowny rozwój nauki, techniki, szkolnictwa, spowodował gwałtowny rozwój bibliotek i usług bibliotecznych.
W zależności od rodzaju, biblioteki spełniają swoje zadania np. biblioteki szkolne – kształcące, wychowawcze, opiekuńcze; biblioteki publiczne- informacyjne, kulturowe, czytelnicze; biblioteki naukowe – badawcze, naukowe.
Zamieszczone poniżej linki pokazują najpiękniejsze i najciekawsze biblioteki świata:
https://polszczyzna.pl/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/
https://www.goforworld.com/biblioteki-swiata-top-8/
https://okruchy.pl/ciekawostki/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *