Prawa Dziecka

 

NEMOZAFREE

Dla wszystkich dzieciaków i młodzieży zameldowanej w Dąbrowie Górniczej mamy aż dwie godziny pływania zupełnie za free. Wystarczy mieć ze sobą ważną...

 
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników

Szkoła otrzymała Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”. Nauczyciele bibliotekarze serdecznie dziękują...

 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/index.html

 
 

Prawo ma służyć człowiekowi, jest naszą podstawą funkcjonowania w społeczeństwie i tarczą ochronną. Dzieci posiadają szczególne prawa. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształtować swojej natury. Potrzebuje do tego naszego wsparcia.

W Polsce Konwencja Praw Dziecka obowiązuje od 1991 roku. Jeden z jej artykułów mówi, że państwo ma obowiązek dbać o rozpowszechnianie zapisanych praw. W ramach propagowania praw dziecka Samorząd Szkolny zorganizował 3 konkursy, w których zachęcał do zagłębienia się w tematykę praw dziecka. Pierwszy konkurs odbył się pod hasłem „Poznajemy prawa dziecka” – każda klasa wraz z wychowawcą miała przygotować gazetkę w swoich salach. Zwycięzcą okazała się klasa VI d, drugie miejsce zajęła klasa VIII a, na trzecim miejscu uplasowała się klasa VII a i V c. W drugim konkursie chętne osoby przygotowywały plakaty dotyczące praw dziecka. Pierwsze miejsce zajęła Sandra Janiec z VI d, drugie miejsce Bartosz Kuchniak z VI d, III miejsce zajęła Natalia Pacia z VI d. W ostatnim konkursie uczniowie mieli wykazać się swoim talentem literackim i napisać wiersz dotyczący praw dziecka. Bezkonkurencyjna okazała się Hanna Walenczak z klasy VI a. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.