Prawa Dziecka

 

Prawo ma służyć człowiekowi, jest naszą podstawą funkcjonowania w społeczeństwie i tarczą ochronną. Dzieci posiadają szczególne prawa. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształtować swojej natury. Potrzebuje do tego naszego wsparcia.

W Polsce Konwencja Praw Dziecka obowiązuje od 1991 roku. Jeden z jej artykułów mówi, że państwo ma obowiązek dbać o rozpowszechnianie zapisanych praw. W ramach propagowania praw dziecka Samorząd Szkolny zorganizował 3 konkursy, w których zachęcał do zagłębienia się w tematykę praw dziecka. Pierwszy konkurs odbył się pod hasłem „Poznajemy prawa dziecka” – każda klasa wraz z wychowawcą miała przygotować gazetkę w swoich salach. Zwycięzcą okazała się klasa VI d, drugie miejsce zajęła klasa VIII a, na trzecim miejscu uplasowała się klasa VII a i V c. W drugim konkursie chętne osoby przygotowywały plakaty dotyczące praw dziecka. Pierwsze miejsce zajęła Sandra Janiec z VI d, drugie miejsce Bartosz Kuchniak z VI d, III miejsce zajęła Natalia Pacia z VI d. W ostatnim konkursie uczniowie mieli wykazać się swoim talentem literackim i napisać wiersz dotyczący praw dziecka. Bezkonkurencyjna okazała się Hanna Walenczak z klasy VI a. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.