Miesiąc: kwiecień 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” U. Eco 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w naszej szkole na wielu zajęciach pojawiła się dyskusja dotycząca tego, co czytamy, dlaczego czytamy, po jakie książki sięgamy najczęściej, a które zwyczajnie nas nudzą. Rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w życiu człowieka odgrywają książki o…
Czytaj dalej

Eksperymenty w czasie nauki zdalnej

Uczniowie klasy 7 c i  7 d  przeprowadzili w domu hodowlę kryształków. Poniższa prezentacja pokazuje efekty ich pracy. Gratulujemy!!! https://view.genial.ly/60804e1b765d060d255b3cbc/interactive-image-hodowla-krysztalow-dg

BIBLIOTECZNE CIEKAWOSTKI cz.4

Biblioteka Końca Świata (Doomsday Library) ma ocalić dorobek intelektualny ludzkości na wypadek masowego kataklizmu czy katastrofy nuklearnej. Światowe Archiwum Arktyczne (World Arctic Archive) – bo tak oficjalnie nazywa się ten obiekt – powstało na wyspie Spitsbergen w Norwegii. Złożono w nim już teksty literackie z Norwegii, Brazylii i Meksyku. Kolejne państwa mają przekazać swoje cenne…
Czytaj dalej

BAJKOTERAPIA, BIBLIOTERAPIAcz.3 – ŁAMAŃCE JĘZYKOW E

Łamańce językowe to takie zdania, które są trudne do wymówienia. Dla jednych są one tylko ciekawe, a dla praktyków wystąpień to narzędzie do doskonalenia dykcji. Prawidłowa wymowa to umiejętność często bagatelizowana. Mówienie staranne, wyraźne i płynne jest prawdziwą sztuką. Małgorzata Strzałkowska króluje nam w poezji dziecięcej, będąc mistrzynią dowcipu, rymu, rytmu. Na jej wierszykach łamią…
Czytaj dalej

AKCJA CHARYTATYWNA DLA BEZDOMNYCH

W marcu Nasi wspaniali Uczniowie wraz z Rodzicami wzięli udział w akcji charytatywnej zorganizowanej i przeprowadzonej przez opiekunów Szkolnego Koła PCK na rzecz podopiecznych przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Mieszkańców Będzina. Zebrane kawy i słodkości, jak również kartki świąteczne, z pewnością umilą czas Wielkanocy osobom bezdomnym. Udział w tej szlachetnej akcji jest wyrazem życzliwości, empatii…
Czytaj dalej

„SENIORZY, JESTEŚCIE WAŻNI!”

W okresie przedświątecznym Szkolne Koło PCK wraz z uczniami klas IV-VIII włączyli się do wyjątkowej akcji społecznej PISZEMY ŻYCZENIA WIELKANOCNE POD HASŁEM: SENIORZY, JESTEŚCIE WAŻNI! W ramach akcji uczniowie własnoręcznie wykonywali różnorodne i kolorowe kartki oraz redagowali życzenia wielkanocne, przez co mieli okazję wykazać się kreatywnością i pomysłowością, ale przede wszystkim dostrzegli jak ważne jest…
Czytaj dalej

Szkolny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Mikołajka?”

Szkolny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz Mikołajka?” organizowany przez nauczycieli bibliotekarzy został rozstrzygnięty. Konkurs dotyczył treści znajomości książki „Mikołajek”, autorzy: Goscinny, Sempe. Uczestnikom serdecznie gratulujemy! 1 miejsce : Jakub R. 6d, Damian W. 6b, Kaja L. 6a, Alicja N. 6a 2 miejsce : Filip J. 4a, Wiktor R. 6d, Konrad J. 4a, Aleksander K. 4b, Emilia…
Czytaj dalej

Miejski Konkurs Literacko-Plastyczny „CHCE SIĘ ŻYĆ”

Nasza szkoła jest organizatorem Miejskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „CHCE SIĘ ŻYĆ” dla uczniów klas 4-8 dąbrowskich placówek. W tym roku 3. edycja odbyła się pod hasłem „Dbam o innych”. Konkurs zawsze ma formę literacką i plastyczną. Uczestnicy przygotowują opowiadanie opatrzone dowolną ilustracją do historii przez siebie wymyślonej.  W 2021 roku historia realizująca temat miała być związana…
Czytaj dalej

Konkurs pt. „Wielkanocna kurka”

Tradycją stało się już, że okres poprzedzający Święta Wielkanocne, to czas w którym świetlica szkolna  organizuje konkurs o tematyce Wielkanocnej. W tym roku był to konkurs pt. „Wielkanocna kurka”. Przy wyborze najlepszych prac brano pod uwagę przede wszystkim: samodzielność, oryginalność i estetykę wykonania. Wyniki przedstawiają się następująco: 1 miejsce : Marcel Miller 1b 2 miejsce…
Czytaj dalej

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

W marcu uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku przedstawienie dla maluchów było niezwykle atrakcyjne, gdyż dzieci  zostały zaproszone na widowisko do teatrzyku cieni. Najmłodsi uczniowie poznali dwie legendy związane z naszym regionem: „Fiołki królowej Jadwigi” oraz „Jak powstała nazwa miasta- Dąbrowa Górnicza?” Spektakl, podczas którego dzieci obserwowały cienie, bardzo się…
Czytaj dalej